niedziela, 5 stycznia 2014

Élaboré en UE, czyli gdzie?

Człowiek najnormalniej w świecie chce sobie w piątek wszamać jakiegoś zatrutego rtęcią czy innym plutonem płetwala, więc idzie do Leader Price na zakupy, trafia na promocję „kup jedno, drugie dostaniesz gratis” i wraca do domu z dwoma opakowaniami łososia atlantyckiego.
Łosoś jak łosoś, norweski, atlantycki, pacyficzny, dziki czy oswojony – bez znaczenia. Ważne by nie miał ości i nie był za słony (bo mowa o sztuce wędzonej). Dopiero po bliższych oględzinach może okazać się, że jeszcze jeden czynnik może stać się ważny:Nie jestem specem od oznaczeń na opakowaniach, ale literki PL zawsze przykuwają moją uwagę. Wpisując w Google frazę „pl 04031802 we” dostajemy odpowiedź, w postaci tabelki z numerkami. Każdy numerek to jedno przedsiębiorstwo w Polsce. 04031802 odpowiada za MERALLIANCE POLAND Sp. z.o.o. 86-070 Dąbrowa Chełmińska ul. Targowa 34 . Nasi tu byli!

Innym wynikiem wyszukiwania w internecie była strona www.openfoodfacts.org, gdzie po wpisaniu naszego magicznego kodu pojawi się dokładny opis konsumowanego obecnie łososia (zdjęcie opakowania, tabelka wartości odżywczych, KRAJ POCHODZENIA, itp.)  

Drugą zagadką jest stwierdzenie pojawiające się w tytule (wzięte z opakowania): „Élaboré en UE”. 


Wg słowników słowo „élaboré” oznacza „przygotowany, przetworzony” - czyli nie oznacza prawie nic. Na mój chłopski rozum, ten norweski (czyli poza unio-europejski) produkt potrzebował być zeuropeizowany, więc przewieźli go do Dąbrowy Chełmińskiej, przepakowali (przy okazji pewnie umyli i naszpikowali chemią, żeby nie był wieczniezielony ;) i puścili dalej w obieg z jedynie słuszną etykietką.
Mi smakował. Na zdrowie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz